History

The information below represents those who have represented the United Kingdom in the sport of curling:

Olympic Games: Men
 

2014 Sochi, RUS. Result = Silver

Skip – David Murdoch
3rd – Greg Drummond
2nd – Scott Andrews
Lead – Michael Goodfellow
Alternate – Tom Brewster

Coach - Soren Gran

2010 Vancouver, CAN. Result = 5th

Skip – David Murdoch
3rd – Ewan MacDonald
2nd – Peter Smith
Lead – Euan Byers
Alternate – Graeme Connal

Coach - David Hay


2006 Turin, ITA. Result = 4th

Skip – David Murdoch
3rd – Ewan MacDonald
2nd – Warwick Smith
Lead – Euan Byers
Alternate – Craig Wilson

Coach - Derek Brown
 

2002 Salt Lake City, USA. Result = 7th

Skip – Hammy McMillan
3rd – Warwick Smith
2nd – Ewan MacDonald
Lead – Peter Loudon
Alternate – Norman Brown

Coach - Derek Brown
 

1998 Nagano, JPN. Result = 7th

Skip – Douglas Dryburgh
3rd – Peter Wilson
2nd – Philip Wilson
Lead – Ronnie Napier
Alternate – James Dryburgh
 

1924 Chamonix, FRA. Result = GOLD

Skip – Willie K. Jackson
3rd – Robin Welsh
2nd – Tom B. Murray
Lead – Laurence Jackson
 

Olympic Games - Women

2014 Sochi, RUS. Result = Bronze

Skip – Eve Muirhead
3rd – Anna Sloan
2nd – Vicki Adams
Lead – Claire Hamilton
Alternate – Lauren Gray

Coach - David Hay

2010 Vancouver, CAN. Result = 7th

Skip – Eve Muirhead
3rd – Jackie Lockhart
2nd – Kelly Wood
Lead – Lorna Vevers
Alternate – Annie Laird

Coach - Nancy Murdoch


2006 Turin, ITA. Result = 5th

Skip – Rhona Martin
3rd – Jackie Lockhart
2nd – Kelly Wood
Lead – Lynn Cameron
Alternate – Debbie Knox

Coach - Russell Keiller


2002 Salt Lake City, USA. Result = GOLD

Skip – Rhona Martin
3rd – Debbie Knox
2nd – Fiona MacDonald
Lead – Janice Rankin
Alternate – Margaret Morton

Coach - Russell Keiller


1998 Nagano, JPN. Result = 4th

Skip – Kirsty Hay
3rd – Edith Loudon
2nd – Jackie Lockhart
Lead – Katie Loudon
Alternate – Fiona Bayne

Coach - Jane Sanderson

 

Paralympic Games (mixed teams)

2014 Sochi, RUS. Result = Bronze

4th – Aileen Neilson (skip)
3rd  – Gregor Ewan
2nd – Robert Macpherson
Lead – Jim Gault
Alternate – Angie Malone

Coach - Tony Zummack

2010 Vancouver, CAN. Result = 6th

4th – Aileen Neilson
3rd (skip) – Michael McCreadie
2nd – Tom Killin
Lead – Angie Malone
Alternate – James Sellar

Coach - Tom Pendreigh

2006 Turin, ITA. Result = SILVER

Skip – Frank Duffy
3rd – Michael McCreadie
2nd – Tom Killin
Lead – Angie Malone
Alternate – Ken Dickson

Coach - Tom Pendreigh

 

Winter Universiade - Men
2011 Ezrum, TUR. Result = 4th

Skip – Glen Muirhead
3rd – Alasdair Guthrie
2nd – Greg Drummond
Lead – Kerr Drummond
Alternate – Michael Goodfellow

Coach - Gordon Muirhead
 

2009 Harbin, CHN. Result = 7th

Skip – John Hamilton
3rd – Andrew Craigie
2nd – Tom Pendreigh Jnr
Lead – Michael Goodfellow
Alternate – Ian Copland

Coach - David Ramsay
 

2007 Pinerolo, ITA. Result = SILVER

Skip – John Hamilton
3rd – Andrew Craigie
2nd – Iain Chalmers
Lead – Graeme Copland
Alternate – Ross Paterson

Coach - Tom Pendreigh
 

2003 Tarvisio, ITA. Result = 4th

Skip – Paul Stevenson
3rd – Iain Kilgour
2nd – Fraser Watt
Lead – Gavin Baird
Alternate – David Owen

Coach - Phil Atwell

 

Winter Universiade - Women
 

2011 Ezrum, TUR. Result = GOLD

Skip – Anna Sloan
3rd – Lauren Gray
2nd – Vicki Adams
Lead – Sarah MacIntyre
Alternate – Claire Hamilton

Coach - Brad Askew
 

2009 Harbin, CHN. Result = 4th

Skip – Sarah Reid
3rd – Kay Adams
2nd – Vicki Adams
Lead – Sarah MacIntyre
Alternate – Laura Kirkpatrick

Coach - Keith Prentice
 

2007 Pinerolo, ITA. Result = 10th

Skip – Sarah Reid
3rd – Victoria Sloan
2nd – Sarah MacIntyre
Lead – Laura Kirkpatrick
Alternate – Alison Black

Coach - Sheila Swan

 

European Youth Olympic Festival - Men
 

2009 Bielsko-Biala, POL. Result = SILVER

Skip – Colin Dick
3rd – Blair Fraser
2nd – Jay McWilliam
Lead – Kerr Drummond
Alternate – Struan Wood

Coach - Hazel Wood
 

2005 Monthey, SUI. Result = GOLD

Skip – Andrew Craigie
3rd – Gordon McDougall
2nd – David Reid
Lead – Robert Craigie
Alternate – Jamie Dick

Coach - Alan Hannah

 

European Youth Olympic Festival - Women

2009 Bielsko-Biala, POL. Result = GOLD

Skip – Anna Sloan
3rd – Hannah Fleming
2nd – Lauren Gray
Lead – Alice Spence
Alternate – Rebecca Kesley

Coach - Debbie Knox
 

2005 Monthey, SUI. Result = BRONZE

Skip – Lauren Johnston
3rd – Kerry Barr
2nd – Linsey Spence
Lead – Jennifer Priestly
Alternate – Kay Adams

Coach - Nancy Murdoch

 

Winter Youth Olympic Games

2012 Innsbruck, AUT. Result = 10

Skip – Duncan Menzies
3rd – Angharad Ward
2nd – Thomas Muirhead
Lead – Rachel Hannen

Coach Brad Askew

Our Mission

To provide world class coaches and support programmes to our world class athletes, leading to a culture of consistent podium performances at a world class level.

News Headlines

Scotland’s Team Muirhead Into European Championships Final

Scotland’s Team Muirhead beat hosts Switzerland 7-5 concluding a dramatic semi final with a steal at the final end and will now meet Sweden in t Full Story...

SCOTLAND’S TEAM SMITH INTO FINAL AT EUROPEANS

Scotland’s Team Smith are into the final and guaranteed a medal after they defeated home nation Switzerland 9-8 in a tense semi final tonight at Full Story...